Autistliku lapse toetamine lasteaias. Tugiisiku roll.
13/09/2024Nüüdseks olen ammu naasnud tööellu, oma lapsed on juba suuremad , nimelt olen jälle rühmaõpetaja ning pidasin oluliseks jagada oma mõtteid, miks lasteaiavaba päev on lapsele oluline. Seega kirjutan ja jagan mõtteid oma kogemusest rühmas ja olles näinud läbipõlenud last, püüan kaitsta laste huve ning selliseid olukordi ennetada. Kindlasti ei ole igal perel võimalik jätta oma last korra nädalas koju. Sellisel juhul soovitan nädalvahetusel olla lapsega kodus, lasta lapsel valida tegevusi või mänge.
Lasteaialapsel on vaja lasteaia vaba päeva vähemalt kord viie tööpäeva jooksul, et taastada oma füüsiline ja vaimne energia ning ennetada stressi ja läbipõlemist. Lasteaiavaba päev pakub võimalust pausiks, mis on vajalik tasakaalu säilitamiseks intensiivse õppimise ja sotsiaalsete suhete vahel, mida lasteaed kaasa toob. Uuringud on näidanud, et puhkepäev lapsele võib vähendada stressi ja soodustada tervislikku arengut, andes neile aega iseseisvaks mängimiseks ja loominguliseks mõtlemiseks. Lasteaiaõpetaja soovitab sageli selliseid puhkepäevi, et lapsed saaksid rahulikult koduses keskkonnas taastuda ja see omakorda toetab nende üldist heaolu. Mõistame, kui oluline on lapsevanematena pakkuda oma lastele vajalikku tuge ja puhkust, et nad saaksid kasvada terveks ja õnnelikuks
Lasteaiavaba päeva olulisus
Lasteaiavaba päev on oluline, et anda lastele võimalus taastuda kiire elutempo kõrval, mis kaasneb igapäevase lasteaias käimisega. Sageli on lasteaialapsed ümbritsetud mitmesuguste stiimulitega, mis võivad tekitada stressi ja viia läbipõlemiseni. Puhkepäev lasteaiast võimaldab lapsel võtta aja maha. See päev annab lastele võimaluse tegeleda tegevustega, mis arendavad nende loovust ja iseseisvust, ilma surveta, mis võib kaasneda struktuereeritud tegevustega lasteaias. Lasteaiaõpetaja soovitab lasteaiavaba päeva, et tagada lapse heaolu ja toimetulek igapäevaste väljakutsetega. Lasteaiast tulnud soovitust lapsele vaba päeva võimaldamiseks ei tulene õpetaja isiklikust põhjusest vaid sellest, et ta näeb, et lapsel on raske tulla toime emotsioonidega, esineb vägivaldset käitumist, trotsi õppetegevuse vastu, samuti ei suju lapse ja õpetaja vaheline koostöö.
Puhkepäev lapsele ja stress
Puhkepäev lapsele on oluline vahend stressi vähendamiseks, mis võib tekkida tihedast lasteaiarutiinist. Lasteaia intensiivne keskkond, kus lapsed peavad pidevalt suhtlema ja õppima, võib olla väikeste laste jaoks kurnav. Stressis laps võib muutuda ärrituvaks, väsinuks ja vähem motiveerituks tegevuste suhtes, millest nad varem rõõmu tundsid. Lasteaiavaba päev pakub lapsele vajaliku pausi, et taastada nende emotsionaalne tasakaal ja vähendada stressi. See on aeg, kus laps saab keskenduda mängule ja puhkusele, mida nad vajavad oma vaimse heaolu säilitamiseks. Lasteaiaõpetajate soovitused puhkepäevade osas aitavad vanematel mõista nende tähtsust ning luua lastele stressivaba keskkond, kus nad saavad vabalt kasvada ja areneda. Meie eesmärk on toetada vanemaid nende püüdlustes kaitsta oma laste terviklikku arengut.
Kuidas ennetada lasteaialapse läbipõlemist?
Läbipõlemise ennetamine lasteaias käimise jooksul on kriitilise tähtsusega, et tagada laste pikaajaline heaolu ja areng. Esimene samm on kuulata tähelepanelikult lapse vajadusi ja anda neile võimalus väljendada oma tundeid. Puhkepäev lasteaiast võib olla tõhus viis vältida läbipõlemist, pakkudes lastele vajaliku hinge tõmbamise aega. Lisaks on oluline tagada, et lapse päevakava sisaldaks piisavalt aega vabamänguks ja puhkuseks, mis aitab neil end väljendada ja lõõgastuda. Vanematel tasub tähele panna, et lapse toitumine ja uni on samuti tasakaalus, kuna need mõjutavad oluliselt lapse stressitaluvust. Lasteaiaõpetaja soovitab vanematel olla kaasatud lapse tegevustesse ja aruteludesse, et luua turvaline ja toetav keskkond, kus läbipõlenud laps saaks taastuda ja kasvada. Koos saame luua tingimused, kus lapsed tunnevad end hoituna ja toetatuna.
Mida teha, kui vanem ei saa pakkuda lapsele lasteaiavaba päeva?
Kui vanemal pole võimalik lapsele lasteaiavaba päeva pakkuda, on mitmeid alternatiive, kuidas last aidata ja toetada, et nad saaksid vajalikku puhkust ning taastumist:
- Loo rahulik nädalavahetus: Planeeri nädalavahetused nii, et need oleksid rahulikud ja stressivabad. Lase lapsel valida tegevusi, mida nad tõeliselt naudivad, olgu selleks siis maalähedased mängud, jalutuskäik looduses või lihtsalt kodus ajaveetmine.
- Kvaliteetaeg õhtuti: Isegi kiirete tööpäevade jooksul on oluline leida aega lapsega koos olemiseks. Ühine õhtusöök, lugemisaeg või lühike jalutuskäik aitab luua turvalist ja lähedast sidet.
- Lõõgastavad rutiinid: Arenda välja magamaminekueelsed rutiinid, mis aitavad lapsel lõõgastuda ja valmistuda puhkuseks. Rahulik muusika, soojad vannid või lugude kuulamine võivad olla heaks alguseks.
- Mängi ja ole loov koos lapsega: Julgusta loovust ja vaba mängu kodus, kus lapse fantaasia saaks vabalt lennata. Kunstiprojektid, meisterdamised või rollimängud on head võimalused selleks.
- Lapse juhitud mäng vähemalt 30 minutit. Lase lapsel mänguprotsessi juhtida ning loobu juhirollist, tugevdadest seeläbi sidet lapsega,
Lasteaialapse heaolu ja tasakaalu säilitamiseks on oluline pakkuda neile puhkust intensiivse lasteaia rutiini kõrval. Isegi kui igal perel pole alati võimalust jätta laps koju, saab teha väikeseid muudatusi igapäevaelus, et toetada lapse arengut ja heaolu. Oluline on luua toetav ja tingimusteta armastust pakkuv keskkond, kus laps tunneb end hoituna. Meie eesmärk on aidata vanematel leida viise, kuidas toetada oma laste terviklikku arengut, ja pakkuda neile vajalikku tuge, et nad saaksid kasvada terveks ja õnnelikuks. Teie hoolivus ja pühendumine on juba suurim kink, mida oma lapsele pakkuda võite. Kui tunned, et vajad pisut tuge ja kinnitust, et tegutsed õiges suunas, kirjuta alisa@tugispets.ee